Evil Chamois Hagar

Rowery gravelowe przez ostatnie lata zyskały wielką popularność dzięki swojej uniwersalności. Chamois Hagar jest to rower, na którym można spokojnie pojechać do pracy oraz pobawić się na leśnych szutrach. Ale co nas nie dziwi żaden z większych producentów nie wybrał drogi takiej jaka jest wykorzystana w Evil Chamois Hagar, czyli koncepcji gravela z geometrią oraz technologiami roweru MTB.

Gravel Evil Bikes Chamois Hagar - czarny

Geometria rodem z MTB

Model Chamois Hagar posiada dość szalony kąt główki ramy, wynoszący 66,67 stopni, czyli dzisiejszy standard w rowerach MTB XC. Kolejną cechą zbliżającą tego gravela bardziej do roweru górskiego jest mostek o długości 50 mm w standardzie. Takie rozwiązanie umożliwia nam bezpieczne wjeżdżanie na trasy rowerowe przeznaczone dla rowerów MTB oraz czerpanie z tego bardzo dużo frajdy.
Inżynierowie Evila zadbali o komfort na szybkich i technicznych zjazdach dając możliwość zamontowania opony o szerokości do 50 mm. Dobrym dowodem na genialność tej konstrukcji jest gwarancja tego, że nie zahaczymy palcami o przednie koło przy ostrych zakrętach. Zasługą tego jest mocno opadająca górna rura przedniego trójkąta w specyfikacji od rozmiaru Large dostajemy sztyce regulowaną o skoku 170 mm. 

Jednakże Evil Chamois Hagar dalej jest uniwersalnym gravelem z aż sześcioma mocowaniami na bidony, mocowaniami na błotniki oraz kierownicą typu baranek.  Oprócz tego jest opcja założenia napędu typu 2x i mocowaniem hamulca w standardzie Flat Mount.

Evil Bikes Chamois Hagar geometria ramy

Chamois Hagar - detale, które robią różnicę

Wyjątkowy widelec

Firma Evil skonstruowała również swój karbonowy widelec o offsecie 57 mm, aby dobrze współgrał z kątem główki ramy.

Przygotowany na wszystko

Następnym plusem odróżniającym go od innych konstrukcji na rynku jest: pełne uszczelnienie ramy przed wodą co, pozwala nam przeprawić się przez głęboką rzekę, nie wlewając przy tym litrów wody do środka ramy.

Evil Bikes Chamois Hagar - rama
Evil Chamois Hagar suport

Di2 dla technologicznych geek'ów

Dla prawdziwych maniaków istnieje możliwość zamontowania elektrycznej grupy Di2 lub AXS. Obie grupy pozwalają pozbyć się zbędnych w tym przypadku linek oraz pancerzy.

Standardy z MTB czyli 142x12

Szeroka ośka rodem z MTB da ci wiele możliwości założenia szerszych kół na wypady w trudny teren lub lekkich szosowych.

Evil Bikes Chamois Hagar kaseta
Gravel Evil Chamois Hagar sztywna oś

Evil Chamois Hagar - specyfikacje

Przygotowano dwie seryjne specyfikacje tego modelu, jedna opierająca się na mechanicznej grupie Shimano GRX lub druga na highendowej grupie Sram Force AXS. Oczywiście w obydwu specyfikacjach rama i widelec są wykonane z włókna węglowego. Tańsza specyfikacja została wyceniona na 4440$, a droższa na 5900$. Biorąc pod uwagę szeroki zakres zastosowań tego roweru, uważamy że ten gravel inny niż wszystkie jest warty swojej ceny. Uzasadniają to liczne testy zagranicznych dużych magazynów rowerowych zaliczone na piątkę z plusem.

Evil Bikes Chamois Hagar black AXS

wersja AXS

Evil Chamois Hagar

wersja GRX

Konkluzja

Ze względu na swoją bezkompromisową koncepcję Evil Chamois Hagar to idealny rower dla zwolenników graveli oraz rowerzystów MTB. Sprawdzi się także dla osób, chcących śmigać po swoich lokalnych szlakach na rowerze z regulowaną sztycą.

Evil Bikes gravel - Chamois Hagar w terenie

Zobacz również: