Jak zrobić manuala? Manual na rowerze górskim

Ostatnimi czasy pogoda nas nie rozpieszczała a my już od dawna nosiliśmy się z myślą, żeby coś potrenować i poprawić swoją technikę np. poprzez opanowanie manuala. Jak wszyscy wiemy manual na rowerze przydaje się w jeździe i podczas wszelkiego rodzaju tricków. Oczywiście na trasach enduro znajdziesz wiele sytuacji w których wykorzystasz swojego manuala by sprawniej lub bardziej efektownie pokonać przeszkodę, więc na co czekać? Do dzieła!

Manual na rowerze MTB - jedna z najbardziej przydatnych sztuczek?

Jeżdżąc na rowerze MTB nie tylko powinno się zwracać uwagę na dobrą kondycję oraz silne nogi, ale również na równowagę, która lepiej opanowana zwiększa komfort czucia roweru oraz pewność jazdy. Na pewno za dzieciaka próbowaliście kręcić „wheelie” na tylnym kole i choć nie każdemu udawała się ta sztuka byli również tacy, którzy szybko odkryli trudniejszą wersje tego triku, czyli manuala, jazdę na tylnym kole bez kręcenia korbą.

Główną rzeczą do opanowania jest właśnie utrzymanie równowagi i pełna kontrola roweru jadącego tylko na tylnym kole. Manual na rowerze możemy wykorzystać podczas pokonywania różnego rodzajów uskoków czy dropów, gdzie istotne jest przeniesienie ciężaru ciała na tył, żeby odciążyć przednie koło i przyjąć odpowiednia pozycję do lotu. Uwierzcie, że wyrobienie takiego nawyku uchroni was przed niejedną wywrotką czy lotem przez kierownicę.

Jak zrobić manuala? Zbuduj trenażer do manula!

Tyle z teorii, ale jak zabrać się za ćwiczenia praktyczne nie będąc na trasie czy w parku z kumplami?

Dzisiaj pokażemy Wam jak! Poszperaliśmy trochę w intrenecie i udało nam się znaleźć instrukcje do samodzielnego wykonania urządzenia treningowego pod manuala! Na rynku mamy już kilka urządzeń, które można kupić, ale są one słabo dostępne i kosztowne, dlatego zrobimy je sami! Wykonanie konstrukcji zajęło nam łącznie 2-3 godziny i nie wymagało posiadania zaawansowanych umiejętności czy narzędzi. Nasz projekt dostosowaliśmy pod siebie i stworzyliśmy go z materiałów, które były pod ręką, dlatego nie przejmuj się jak twoje dzieło będzie się różnić od tego co my stworzyliśmy, najważniejsze by poprawnie działało! W stworzeniu naszego urządzenia posiłkowaliśmy się filmikiem „Kyle & April – Ride MTB”, który pokazuje, jak zrobić robotę, dlatego ich kanał serdecznie polecamy.

Poniżej fotorelacja i kilka uwag, które naszym zdaniem były istotne podczas budowy.

Do stworzenia całej konstrukcji przygotowaliśmy dwie deski o wymiarach 2,5m x 25cm x 3cm, piłę do drewna, wkrętarkę, parę śrubek i oczywiście masa dobrego nastawiania! Ze względu na to, że mamy różne szerokości kół od 2,35 do 2,6 musieliśmy zapewnić uniwersalność naszemu urządzeniu, dlatego wprowadziliśmy swoje autorskie rozwiązanie w postaci dodatkowej belki dystansującej która stabilnie trzyma koło w kieszeni urządzenia. Na tym etapie budowy warto się skupić, gdyż poprawność jego wykonania gwarantuje stabilność, a ma to szczególne znaczenie, jeśli dopiero Wasz manual na rowerze jest w początkowej fazie ćwiczeń.

Ostatnim etapem jest podpięcie odpowiedniej taśmy elastycznej. Po zrobieniu tego kroku, akcje warsztatową możemy uznać za zakończoną i brać się za nasz trening!
Podsumowując, zrobienie swojego „manual trenera” to świetna zabawa oraz tania alternatywa dzięki której zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania to piszcie do nas na naszym Facebooku: „Bike Builders PL” lub na Instagramie @bike.builders

Zobacz również: