Evil Bikes logo

Historia

Tech

Team

Rowery

Fajne linki

Logo Evil

Historia Evil Bikes

czyli Zło w zarodku

Początki Evil Bikes łączą się z inna marką, która 15 lat temu była znana każdemu miłośnikowi DH, czyli Iron Horse. Wtedy to projektant Dave Weagle wprowadził nowy typ zawieszenia do flagowców tej marki, co dało im nowatorskie rozwiązanie oraz przewagę, dzięki której Sam Hill zwyciężał w zawodach downhill przez klika kolejnych sezonów. Oprócz zawieszenia zmienił się również wizerunek firmy, za co odpowiedzialny był doświadczony designer Kevin Walsh oraz marketingowy spec Todd Seplavy. Ich wysiłki odniosły sukcesy, ale niestety krótko po czasie chwały zaczęły się problemy finansowe „żelaznego rumaka”, co niebawem doprowadziło do zamknięcia firmy, a utalentowanych pracowników do zmiany planów życiowych. Na szczęście byli gotowi, bo na boku od jakiegoś czasu robili coś „złego”, czyli projektowali rower ich własnej bandery, ochrzczony na cześć procederu Evil Bikes.

Kevin Walsh, obecny CEO i jeden z założycieli marki Evil Bikes, jest człowiekiem wielu pasji, więc poza Evilem interesuje go muzyka, rajdy samochodowe, snowboard, BMX oraz estetyka produktów związanych z tymi dyscyplinami. Evil Bikes właśnie dzięki tym artystycznym zapędom nie tworzy zwyczajnych rowerów enduro czy rowerów trail, ale maszyny, które cieszą właścicieli jakością wykonania, ergonomią oraz wyglądem. Jeśli chodzi o osiągi, wystarczy dodać filozofię twórców, którą jest tworzenie tylko takich rowerów, jakie cieszą ich samych i na których sami chętnie by jeździli, a dostaniemy produkt wykonany od serca, którego nie da się podrobić. Dlatego też oferta marki ogranicza się do tych konstrukcji, które obecnie fascynują twórców Evil Bikes, ale bez obaw — co roku czymś nas zaskakują. 

Gdy zaczynali, zabrali się za ulubione DH, wchodząc z wielkim hukiem dzięki zawieszeniu DELTA i takim legendom, jak Thomas Vanderham czy Cameron Zink. Nie bali się odważnych konstrukcji i jako jedni z pierwszych zdecydowali się stworzyć ramę DH w carbonie, czyli Evil Undead aka „nieumarły”. Następnie, dla odmiany, stworzyli 26” Evil Uprising, rower all-mountain do wszystkiego, który ludzie pokochali, mimo że w 2014 r. normą były już koła 27.5”. Po tym długo oczekiwanym, ale udanym kroku, Dave i Kevin zadecydowali, że zamiast podążać za trendami i robić ulepszenie do 27.5” pójdą na całego, czyli 29”. Tak powstał Evil Following, rower trailowy, który zmienił podejście do 29-tek, rynek mtb, jazdę i samą firmę Evil Bikes. Ci, którzy go testowali, zrozumieli obsesję marki na punkcie przyjemności z jazdy, a to się ceni i szybko zostało zauważone przez cały świat rowerów. Naszym zdaniem Evil Bikes to sprzęt z kategorii modern art, który przez ostatnią dekadę współtworzy historie rowerów mtb.

Technologia Evil Bikes

Jak widać marka Evil Bikes poza zapędem artystycznym ma również technologie ogarniętą na najwyższym poziomie. Ponadto wszystkie ramy Evil Bikes objęto dożywotnią gwarancją by dać spokój twej duszy, tak jak Czarny Lord przykazał. No i rzecz jasna czekamy na elektryczne zło, czyli enduro e-bike nad którym wiemy, że koledzy z Seattle już pracują.

DELTA SYSTEM - innowacyjne zawieszenie od Evil Bikes

Evil Bikes nie lubi skomplikowanych technicznych skrótów, dlatego DELTA oznacza “Dave’s Extra Legitimate Travel Apparatus” czyli „Bardzo Zasadne Aparaty Podróżne Dave’a”

Choć chcielibyśmy myśleć, że każdy będzie miał okazję na jazdę próbną Złem, a w rzeczywistości większość z Was kupi swój rower na podstawie recenzji, opinii znajomych lub dzięki renomie wcześniejszych sukcesów Dave’a Weagle, powiedzmy więc czym jest.
Zawieszenie z systemem DELTA zostało pomyślane tak, by między innymi, uzyskać zwieszenie o idealnej charakterystyce przełożenia, które można wykorzystać do dostrojenia zawieszenia do różnych warunków toru, parametrów sprężyny czy dampera. Charakterystyka o podwójnie progresywnym przełożeniu ramy została opracowana pod DH, czyli z myślą o zastosowaniu damperów sprężynowych i wykorzystania ich przewagi jaką jest czułość przy dużych prędkościach.

Mechanicznie system, korzystając ze zbliżonych do siebie ogniw, pozwala osiągać system zawieszenia o zmiennej charakterystyce zależnej od terenu i prędkości w jakiej się poruszamy. Możemy również dostosowywać krzywą charakterystyki pracy zawieszenia, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje zaworowanie dampera i sposób, w jaki zaprojektowano do pracy każdy amortyzator czuły na duże prędkości. Ostatecznie konstrukcja systemu osiąga wysoką elastyczność przy niskim ugięciu, z bardzo przewidywalnym utwardzeniem pracy przy średnim zakresie, aż po wrażanie niekończącego się skoku przy wysokim ugięciu.

Cały system zawieszenia, każdy jego atrybut, jest rozwijany równolegle ze sobą, pod przeznaczenie danego roweru, jego geometrii i użytego dampera. Umiejscowienie głównego punktu obrotu zostało starannie dobrane, tak aby zapewnić najlepszą równowagę między przyspieszeniem a hamowaniem. To rozmyślne ustawienie pozwala rowerowi przyspieszać bez nadmiernego tłumienia, co z kolei pomaga przesuwać granice ustawień amortyzatorów tak daleko, jak to możliwe, aby osiągnąć idealne ustawienia na każdej trasie. Jedną z największych zalet jakie daje rowerzystom i mechanikom system DELTA to możliwość dostosowania geometrii który pozostawia przebieg krzywej przełożenia bez zmian.

Dodatkowo można użyć różnych zestawów ogniw, aby dokonać drastycznych zmian, które wpływają na czucie roweru. Te zestawy ogniw to coś, z czego zawodnicy Evil’s World Cup będą korzystać przy drastycznie różnych torach zjazdowych, na których rywalizują w trakcie sezonu. Nie ma złej opcji. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Jeśli lubisz śmigać z amortyzatorami powietrznymi i damperem wrażliwym na położenie, możemy dostosować ramę pod te wymagania. Jeśli podoba Ci się geometria ramy z niskim suportem i płaskim kątem główki lub odwrotnie i gdziekolwiek pomiędzy, to bez obaw – mamy to ogarnięte. Możliwości rozbudowy, dostrajania i personalizacji pod to Co ty lubisz najbardziej to wszystko o co chodzi w Evil Bikes.

Evil Bikes Delta System

THE FLIP CHIP

Ustaw zawieszenie do twojego stylu jazdy

Sercem systemu Delta jest prosty chip, którego nazwano Flip Chip ponieważ obraca się go niczym żeton. Najprościej rzecz ujmując, Flip Chip pozwala rowerzystom na zmianę wysokości suportu i kąta główki przez odwrócenie chipa. Ta regulacja, jak opisaliśmy powyżej, pozostawia krzywą przełożenia położenie trójkąta bez zmian. Niewielkie przesunięcie w otworze łożyska tworzy proste złącze, które pozwala spersonalizować swoją jazdę. Chodzi o znalezienie tego, co pasuje do Twojego stylu jazdy i terenu, w którym jeździsz.

Ekipa z Evil Bikes

Evil Black Collars znani też jako Kamloops, B.C.

Kyle Norbraten

Kurt Sorge Rampage Evil Bikes

Paul Genovese

Kurt Sorge Evil Bikes

Kurt Sorge

Oficjalny team Evila nie jest wcale zbyt oficjalny, ponieważ jak wszystko i to jest robione dla zajawy i w luźnym stylu, dlatego nic na jego temat na stronie Evil Bikes nie znajdziecie. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu chłopaki spotykają się by posłać ich „złe” maszyny w powietrze, błoto, kurz i by pokazać, że grawitacja to ich ziomek. Kurtowi całkiem nieźle udało się to podkreślić podczas ostatniego Red Bull Rampage gdzie zajął drugie miejsce na Insurgencie przygotowanym na takie okazje.

Evil Bikes - Rowery Custom

Recenzje

Oficjalne Kanały Evil Bikes

Bike Builders Garage jest oficjalnym przedstawicielem marki Evil Bikes na terenie Polski. Poniżej znajdziecie namiary do ich oficjalnych kanałów. Kliknij tutaj by sprawdzić oficjalnych dealerów marki Evil.